Rytuał tradycyjnego golenia
Rytuał tradycyjnego golenia brzytwą to precyzyjna procedura wypracowana na przestrzeni wielu lat działalności najlepszych barbershopów i salonów fryzjerskich
Przygotowanie skóry do golenia
Golenie wymaga odpowiedniego przygotowania skóry twarzy do dotyku ostrza. Pierwszym elementem rytuału tradycyjnego golenia jest wmasowanie olejku przed goleniem. Właściwości natłuszczające oleju skutecznie zmiękczają zarost oraz zabezpieczają twarz przed podrażnieniami. Odżywcze działanie substancji ogranicza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry, a także zapewnia efekt gładkiego ślizgu ostrza brzytwy.
Okład z gorącego ręcznika
Kolejnym elementem rytuału golenia brzytwą jest relaksujący okład z gorącego ręcznika, który skutecznie zmiękcza zarost i rozgrzewa skórę twarzy przygotowując ją do dotyku brzytwy. Ręcznik jest nakładany tak, aby wszystkie miejsca planowane do golenia miały kontakt z ciepłem. Wysoka temperatura powoduje otwarcie się porów skóry twarzy, włoski się minimalnie wysuwają i są gotowe do precyzyjnego ścięcia.
Nakładanie piany za pomocą pędzla
Ostatnim elementem przygotowania skóry do golenia jest nałożenie piany przy pomocy pędzla. Tradycyjnie wyrabia się krem lub mydło do golenia z wodą przy użyciu pędzla wykonanego z naturalnego włosia borsuka. Aby utrzymać wysoką temperaturę skóry bardzo ważne jest, aby piana nakładana na twarz była ciepła. Z tego powodu przygotowuje się ją w specjalnie do tego zaprojektowanym tygielku. Gotową pianę barber kolistymi ruchami wmasowuje w skórę zmiękczając zarost i zapewniając poślizg brzytwie. Miękkie włosie i wyjątkowy zapach towarzyszący nakładaniu kremu sprawiają, że jest to bardzo relaksujący element procesu golenia.
Golenie brzytwą
Po nałożeniu piany barber przystępuje do właściwej części golenia brzytwą. Zarówno golenie na gładko, jak i wyznaczanie linii zarostu, składa się z dwóch etapów. Na początku następuje tzw. pierwsze przejście brzytwy. W celu uniknięcia zaczerwienień jest ono wykonywane z włosem. Dobrze zmiękczony zarost łatwo poddaje się ostrzu nie powodując podrażnień. By osiągnąć idealnie gładką skórę niezbędne jest tzw. drugie przejście brzytwy. Wykonuje się je w poprzek włosa lub jeśli skóra na to pozwala – pod włos.
Okład z zimnego ręcznika
Po zakończeniu golenia brzytwą następuje ostatni etap rytuału. Barber, podobnie jak w pierwszej fazie wykonuje okład z ręcznika, tym razem odpowiednio schłodzonego, przykrywając dokładnie ogolone miejsca. Niska temperatura sprawia, że pory skóry zamykają się, a włoski minimalnie wsuwają zapewniając gładką skórę na dłużej. Niska temperatura łagodzi ewentualne podrażnienia powstałe podczas golenia. Po chłodzącym ręczniku barber nakłada balsam po goleniu i talk, które działają antyseptycznie. Ostatnim elementem rytuału jest relaksacyjne olejowanie lub balsamowanie twarzy i zarostu.